Czy moja strona internetowa potrzebuje certyfikatu SSL?

Strony internetowe. Web design.

Czy strona internetowa potrzebuje certyfikatu SSL? I co to właściwie jest?


Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to metoda bezpieczeństwa, która umożliwia bezpieczne przesyłanie danych przez Internet.
Pozwala nam na bezpieczne połączenie przeglądarki internetowej ze wskazaną stroną internetową.

SSL Certyfikat

 

Przykładowo, kiedy wypełniamy formularz kontaktowy zamieszczony na stronie internetowej, dane w nimi zawarte są wysyłane jako zwykły tekst, co potencjalnie naraża posiadacza danej witryny internetowej oraz jej użytkowników na ataki hakerów.  Certyfikat SSL ma za zadanie ochronę podczas przesyłanie danych poufnych takich jak dane osobowe, dane kart kredytowych – poprzez szyfrowanie ich podczas transmisji pomiędzy przeglądarką internetową użytkownika, a serwerem www.

Poprawnie działający SSL, zainstalowany na Twojej stronie internetowej, informuje osoby ją odwiedzające, że wszystkie dane które na niej zamieszczają np. podczas wypełniania formularza kontaktowego, są bezpieczne.

Skąd wiemy, że dana strona www posiada certyfikat SSL?

Adresy stron internetowych używających certyfikatu SSL, rozpoczynają się od HTTPS, natomiast pozostałe od HTTP. Dodatkowo np. przeglądarka Google, pokazuje nam zielona kłódkę, będącą symbolem aktywnego certyfikatu SSL.


Czy certyfikat SSL to także dodatkowe korzyści?

Odpowiedź brzmi TAK.

Certyfikat SSL to lepsze wyniki w rankingach sieci Google. W 2014 roku, Google ogłosił, że witryny, które mają HTTPS będą pokazywały się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania, niż te które nie posiadają certyfikatu. Jednym słowem SSL to poza min. odpowiednio zoptymalizowaną witryną, odpowiednim doborem słów kluczy, szybkością ładowania,  jeden z elementów, który składa się na SEO (Serach Engine Optimization) – czyli pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach Google.

Dodatkowym benefitem jest może być także poprawa sprzedaży online. Coraz więcej kupujących wybiera bezpieczne witryny, tj. takie, które posiadają certyfikat SSL. Jak już wspominaliśmy, w procesie zakupowym podajemy swoje dane, dane karty kredytowej i zarówno nam jak i sprzedającemu zależy na tym, aby było to w pełni bezpieczne. Jednym słowem posiadanie certyfikatu SSL zwiększa Twoje szanse na pozyskanie i utrzymanie klientów. Co ciekawe, korzystając z przeglądarki Google Chrome, w sytuacji, gdy odwiedzamy witrynę, która nie posiada certyfikaty SSL, otrzymujemy komunikat, że połączenie nie jest bezpieczne. Takie ostrzeżenie może zniechęcić wielu twoich potencjalnych klientów do skontaktowania się z Tobą, lub zrobienie zakupów w sklepie internetowym.